Jelita wiedzą lepiej!

 

 

jelitazdjecie

Jelita wiedzą lepiej!
Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało.

 Ktoś mądry powiedział kiedyś, że jelita to nasz drugi mózg, potwierdzają to liczne badania. To co dzieje się w jelitach ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, ale także samopoczucie psychiczne. Jeżeli więc ktoś obserwuje u siebie stany depresyjne, lękowe lub duży stres, może podejrzewać, że przyczyna nie tkwi w głowie ale właśnie w jelitach.

Przygotowałam dla Was post na temat książki" Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało", którą moim zdaniem powinien przeczytać każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, także psychiczne lub próbuje schudnąć ale nie bardzo mu to wychodzi.

Autor Michael Mosley to wykwalifikowany lekarz, a także brytyjski dziennikarz telewizyjny i prezenter. Książka napisana jest w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób.

"Zrównoważone i oparte na przeprowadzonych badaniach podsumowanie napisane przez uznanego w świecie guru zdrowych jelit..."
Dr Barry Marshall, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

W pierwszym rozdziale książki Michael Mosley opowiada m.in o eksperymencie jaki przeprowadził podczas występu na żywo w Muzeum Nauki w Londynie. Połyka małą kamerę w kształcie pigułki by kilkusetosobowa publiczność mogła oglądać razem z Nim tajemny świat Jego przewodu pokarmowego. Przy okazji tego doświadczenia opisuje jak zachowuje się nasz układ pokarmowy, w tym żołądek podczas trawienia.

Trawienie to skomplikowany proces zarządzany przez twój drugi mózg. Kiedy spożywasz posiłek, płyny jako pierwsze przelatują przez żołądek i są wchłaniane. To wspaniałe, jeżeli piję się wodę, herbatę lub kawę, ale FATALNE, jeśli w napoju jest dużo cukru. Wtedy fundujesz sobie nadmiar kalorii, a do tego czekają Cię skoki poziomu cukru i szybki nawrót głodu. Nie tylko słodkie napoje, ale też łatwe do strawienia węglowodany np. chleb, ziemniaki, ryż są szybko rozkładane i wchłaniane. O ile nie potzrebujesz energii natychmiast bo będziesz wykonywać intensywne ćwiczenia, takie potrawy spowodują skok poziomu cukru we krwi a potem gwałtowny spadek i nawrót głodu. Pokarmy bogate w białko,tłuszcz i błonnik są wchłaniane o wiele wolniej i na dłużej zaspokoją głód. Zwłaszcza jedzenie dużej ilości błonnika, szczególnie gdy jego źródłem są warzywa i ziarna, odgrywa ważną rolę w odżywianiu dobrych bakterii zamieszkujących jelito grube.

W kolejnych rozdziałach autor pisze m.in o celiakii i nadwrażliwości na gluten, nietolerancji laktozy, zespole jelita drażliwego(IBS), wyrostku robaczkowym i o bardzo ważnej roli mikrobiomu w jelitach. Mikrobiom ma za zadanie chronić jelita i regulować pracę układu odpornościowego a także regulować wagę ciała. Z książki dowiesz się również jak diety oddziałują na bakterie jelitowe i wagę, dlaczego ludzie różnie reagują na te same pokarmy, w jaki sposób jelita wpływają na osobowość i nastrój człowieka, jak dobrać właściwe pre- i probiotyki oraz co jeść, by uniknąć otyłości.
Na końcu książki znajdziecie mnóstwo wspaniałych przepisów na zdrowe i smaczne dania, które służą naszym jelitom. Z całego serca polecam tę książkę każdemu. Osobiście, przyznam, że jest to teraz moja biblia chociaż nie powiem, żeby było łatwo podążać za zaleceniami w niej zawartymi, ale doprowadziłam swoje jelita do opłakanego stanu i czas najwyższy zrobić z nimi porządek:)

Pamiętaj,że jelita wiedzą lepiej co jest dla Ciebie dobre!

 

  • Kliknięć: 277
Podziel się!

Cześć, witaj na moim blogu!

Na początku 2019 roku stuknęła mi magiczna trzydziestka, w związku z tym naszła mnie refleksja na temat przemijającego czasu i poczułam dużą potrzebę zmiany. Postanowiłam zbuntować się wobec swojego dotychczasowego życia i przestać postępować według społecznie ustalonych schematów. Zacząć żyć na własnych zasadach.

Jednym z powodów założenia bloga jest poczucie radości i spełnienia, które towarzyszy mi podczas pisania, inspirowania i czerpania inspiracji od innych.

Lubię doradzać i motywować ludzi. Uważam, że najlepszą motywacją i kierunkowskazem do sukcesu jest podjęcie małych kroków i systematyczne działanie. Jeśli znajdziesz tutaj dla siebie chociaż odrobinę motywacji i inspiracji lub wpadniesz po prostu poczytać ciekawe artykuły - będę przeszczęśliwa.

Miło mi Cię gościć!
Buntowniczka

dołącz do mojej społeczności