Prokrastynacja, upierdliwa przypadłość - jak z nią walczyć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wciąż odkładasz ważne sprawy na później? I dopiero kiedy zbliża się ostateczny termin realizacji zadania, Ty w panice zaczynasz walkę z czasem. Zawsze czekasz na "lepszy moment" do rozpoczęcia zadań i zanim weźmiesz się do pracy sprawdzasz maile, przeglądasz faceboka i wypijasz kolejny kubek kawy.
Brzmi znajomo?
Jedni nazywają to lenistwem, inni patologicznym odkładaniem a naukowcy stwierdzili że prokrastynacja to nowa choroba cywilizacyjna. Uwierz mi nie jesteś sam!

W moim przypadku odkładanie wszystkiego na później to norma od czasów szkolnych. Nauka do egzaminu, projekt do wykonania, napisanie wypracowania zawsze było odwlekane w czasie. Przywykłam i nawet z tym nie walczyłam, bo zazwyczaj udawało mi się w ostatniej chwili wykonać zadanie. Sprawa ma się natomiast inaczej w dorosłym życiu, gdzie w grę wchodzą o wiele poważniejsze zadania do wykonania. Potrafiłam odwlekać ważne sprawy w nieskończoność. Mogłabym napisać kilka stron z przykładami mojej prokrastynacji, ale oszczędzę Wam tego.

Na szczęście zaczęło mi to przeszkadzać na tyle, że postanowiłam coś z tym zrobić. Takie postępowanie generuje zbyt dużo stresu, a Ja się nie chcę stresować. Chcę być poukładanym, dorosłym człowiekiem:) dlatego zaczęłam walkę ze swoją upierdliwą wadą. 

Pomogło mi w tym, tych 5 skutecznych sposobów:

 1. ZRÓB LISTĘ RZECZY DO WYKONANIA. Podziel zadanie na kilka mniejszych rzeczy do zrobienia każdego dnia. Mniejsze kroki nie wydają się aż takie trudne, z każdym kolejnym, nawet najmniejszym posunięciem twoja motywacja będzie rosła.

 2. USTAW KILKA PRZYPOMNIEŃ W TELEFONIE. Bardzo łatwo jest zapomnieć o rzeczach niewygodnych i trudnych do zrobienia. Istnieje duża szansa,że przy którymś z kolei przypomnieniu,weźmiesz się do roboty.

 3. NAGRADZAJ POSTĘPY. Ustal kilka niewielkich nagród lub przyjemności za zrealizowane zadania. Kawa w ulubionej kawiarni, wyjście do kina z koleżanką, zakup nowej książki lub litrowe lody:) Cokolwiek co sprawi Ci przyjemność, a zaraz potem wracaj do pracy.

 4. ZADBAJ O TO, ŻEBY NIC CIĘ NIE ROZPRASZAŁO. Postaraj się wyeliminować wszystko co zakłóca twoją pracę. Wyłącz telewizor, zostaw swojego smartfona w innym pokoju i poproś osoby ktore Cię zagadują o chwilę dla siebie.

 5. NIE WYOLBRZYMIAJ! Prokrastynacja często wynika z wyolbrzymiania trudności, kiedy wykonujesz pierwszy krok zazwyczaj zadanie okazuje się łatwiejsze niż myślałeś. Satysfakcja z podjęcia działania motywuje do dalszej pracy.

 I przede wszystkim ciesz się z możliwości realizowania swoich planów, nie rób tego "za karę", są rzeczy, kóre po prostu trzeba zrobić, żeby uniknąć niemiłych konsekwencji, ale są też takie które przecież chcesz zrobić, o których marzysz i bardzo chcesz je zrealizować, nie pozwół prokrastynacji na podejmowanie decyzji za Ciebie!

Jeśli to czytasz to znaczy, że uświadomiłeś sobie swój problem i chcesz z nim walczyć, to już połowa sukcesu. 

A teraz działaj, powodzenia!

  • Kliknięć: 333
Podziel się!

Cześć, witaj na moim blogu!

Na początku 2019 roku stuknęła mi magiczna trzydziestka, w związku z tym naszła mnie refleksja na temat przemijającego czasu i poczułam dużą potrzebę zmiany. Postanowiłam zbuntować się wobec swojego dotychczasowego życia i przestać postępować według społecznie ustalonych schematów. Zacząć żyć na własnych zasadach.

Jednym z powodów założenia bloga jest poczucie radości i spełnienia, które towarzyszy mi podczas pisania, inspirowania i czerpania inspiracji od innych.

Lubię doradzać i motywować ludzi. Uważam, że najlepszą motywacją i kierunkowskazem do sukcesu jest podjęcie małych kroków i systematyczne działanie. Jeśli znajdziesz tutaj dla siebie chociaż odrobinę motywacji i inspiracji lub wpadniesz po prostu poczytać ciekawe artykuły - będę przeszczęśliwa.

Miło mi Cię gościć!
Buntowniczka

dołącz do mojej społeczności