Granitowe Miasto

Poznajcie Aberdeen, miasto w pięknej Szkocji zbudowane w większości z granitu,czemu zawdzięcza nazwę Granitowego Miasta lub jak kto woli Silver City. Szarość budynków jest wizytówką miasta. czy korzystną? to zależy. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Pierwsze wrażenie nie jest zbyt korzystne, wydaje się być bardzo ponuro, ale jeśli spędzisz tutaj trochę więcej czasu napewno zauważysz, że nie jest wcale tak beznadziejnie:)

Szkocja skradła mi serce już dawno, ale moja relacja z Aberdeen była przez długi okres trudna. Musiało minąć sporo czasu zanim polubiłam to miejsce. Nie pomagał mi w tym fakt, że (w i tak już ponurym mieście) deszcz leje przez większą część roku. Uwierz mi, że nawet takie dziecko słońca jak Ja jest w stanie się przyzwyczaić. Jeśli odwiedzasz Aberdeen na kilka dni, to deszcz nie stanowi dużego problemu, natomiast jeśli mieszkasz tu na stałe to receptą na radzenie sobie z brzydką pogodą są częste wypady w bardziej słoneczne miejsca, nie koniecznie zagraniczne bo już w Edynburgu pogoda jest zdecydowanie łaskawsza. Latem czy wiosną, wypad do Anglii też fajnie naładuje akumulatory, mają tam więcej słonecznych dni. A więc da się żyć, jest to kwestia pozytywnego podejścia.

W tym roku mija 10 lat mojego życia tutaj i dopiero teraz mogę powiedzieć głośno ABERDEEN I LOVE YOU! :) Były wyjazdy i powroty, ale to granitowe miasto stało się moim domem czy tego chcę czy nie. 10 lat to kawał życia. Poznałam tutaj moją miłość, zostałam psią mamą, poznałam kilkoro świetnych ludzi i kilkoro mniej świetnych, dzięki którym wiem jakim człowiekiem nie chcę być. Po tylu latach patrzę na Aberdeen zupełnie inaczej. Nie przeszkadza mi już wszechobecna szarość. Dostrzegłam piękno w oryginalnej architekturze, jest wyjątkowa. Zieleń w pięknych, miejskich parkach dodaje miastu uroku.

Union Street

Castlegate

Duthie Park

Plaża jest moim ulubionym miejscem. Lubię skoczyć tam na kawę w porze lunchu, posiedzieć na ławce, pogapić się na morze i ludzi a potem wrócić do pracy. Na Beach Esplanade jest kilka małych knajpek i kawiarni, jest też park rozrywki Codonas Amusement Park z mnóstwem atrakcji takich jak roller coasters, karuzele, maszyny do gier, mini golf, kręgle i tym podobne. Morze Północne jest bardzo zimne, latem średnia temperatura to około 16 stopni, dlatego podczas plażowania do wody wchodzą tylko nieliczni.

Beach Esplanade

Codonas Amusement Park

Beach Esplanade

Marischal College

Pomnik Robert The Bruce, przed budynkiem Marischal College

Marischal College to duży granitowy budynek przy Broad Street w centrum Aberdeen. Robi ogromne wrażenie. Od 2011 roku pełni funkcję Aberdeen City Council (urząd i rada miasta). Jednak budynek został wybudowany na długoterminowy wynajem dla University of Aberdeen, który nadal korzysta z części budynku, na użytek muzeum i organizację uroczystości. Wielu Aberdonian uważa Marischal College za ikonę "Granitowego Miasta".

I jak wrażenia? Jestem pewna, że Aberdeen zaskoczy mnie pozytywnie jeszcze nie raz i napewno podzielę się tym z Wami w kolejnych wpisach.

A Wy, macie takie miasto, które pokochaliście od drugiego wejrzenia? Napiszcie jak to było u Was.

  • Kliknięć: 361
Podziel się!

Cześć, witaj na moim blogu!

Na początku 2019 roku stuknęła mi magiczna trzydziestka, w związku z tym naszła mnie refleksja na temat przemijającego czasu i poczułam dużą potrzebę zmiany. Postanowiłam zbuntować się wobec swojego dotychczasowego życia i przestać postępować według społecznie ustalonych schematów. Zacząć żyć na własnych zasadach.

Jednym z powodów założenia bloga jest poczucie radości i spełnienia, które towarzyszy mi podczas pisania, inspirowania i czerpania inspiracji od innych.

Lubię doradzać i motywować ludzi. Uważam, że najlepszą motywacją i kierunkowskazem do sukcesu jest podjęcie małych kroków i systematyczne działanie. Jeśli znajdziesz tutaj dla siebie chociaż odrobinę motywacji i inspiracji lub wpadniesz po prostu poczytać ciekawe artykuły - będę przeszczęśliwa.

Miło mi Cię gościć!
Buntowniczka

dołącz do mojej społeczności